O zaniklé Karvinné - nový filmový dokument

12.10.2018 (16:53) - aktualizováno: 13.10.2018 (09:30)
Karviná - V minulých týdnech se na plátno karvinského kina dostal dokument, který nenatočila sice profesionální filmová společnost, ale opakovaně plní kinosál. Zeptali jsme se autorky tohoto dokumentárního filmu na několik otázek:

Ahoj Moniko, mužeš se nám predstavit?

Jsem rodilá Karviňačka a obyčejná žena, která se před lety rozhodla žít aktivněji. Děti odrostly, tak proč ne.
Art Klapku jsme s manželem založili v roce 2012 a to proto, abychom zkusili zfilmovat příběh Růže a meč, který jsem napsala v r. 1998 a který byl vydán knižně v r. 2006.

Otázka: Ty jsi natočila s amatérskou filmovou skupinou v nedávné době dokument, který už několikráte zaplnil kino v Karviné. To není zase až tak běžné. Řekni nám o tom něco, prosím.

Historii mám ráda a ta karvinská je obzvláště zajímavá. Myslím, že v naší zemi je tohle místo jedinečné. V 60. letech min. století zmizelo z povrchu zemského celé krásné město a to kvůli poddolování, postupně se muselo zbourat.
Kostel pro 4000 lidí, krásná radnice, starý zámek a tzv. nový - dvoupatrový, velký zámek Solca, škol nepočítaně, nemocnice, prostě normální město, které mělo navíc velké kolonie postavené Hutní a Báňskou společností a také rodem Larisch-Mönnich. Ten se zasloužil o rozmach města.
A uvědomělí karvičáci, pamětníci a patrioti tento dokument potřebovali. A nejen oni; při přemýšlení nad projektem, nad scénářem, jsem se ptala lidí, co ví o původní Karvinné se dvěma N. Udivilo mě, že každý třetí průměrný karvičák nic neví. Tak jsem se rozhodla něco natočit; manžel a celý tým šel se mnou do toho.

A shánění informací byla detektivka. Dokument se utvářel během natáčení, pevný scénář vlastně neexistoval; pamětníci nejsou herci. A informace jsem neustále doplňovaly.

Otázka: Toto ale nebyl tvůj první filmový projekt. O čem byl ten první?

Již jsem zmiňovala, film Rùže a meč. To je hraný film o šermířích dnešních dní, taková romantika pro nadšence středověku, ale také např. motorek. :-) Vlastně obyčejný příběh lásky, jen pouze z neobvyklého prostředí a s neobvyklou zápletkou. Na tomto filmu jsme se učili.

Otázka: Není asi snadné natáčet něco, co lidi zaujme, dělat to profesionálně a přitom ve volné čase?

Ne, najít volný čas pro celý tým je vždy oříšek. Podstatné je, abych mohla já, aspoň jeden kameraman, zvukař a herci nebo pamětníci či pamětník, historik atd., když chybí klapka nebo asistent, tak se to ještě dá... Ale ideální je, když nikdo nechybí. A taky to není pro lidi, kteří nemají dostatečné nadšení a energii. Do takových věcí se musí naplno. A proto si vážím celého týmu.

Otázka: Ty, kromě toho, že jsi natočila druhý film respektive dokument, tak, pokud vím i píšeš.

Popravdě, moc času na to není. Taky ráda maluji, účastním se historických akcí, atd., ale sem tam se k něčemu dostanu. Jeden román leží v šuplíku. Je to škoda, jenomže je to všechno o financích.

Otázka na závěr. Jaké máš plány nebo vize do budoucna, pokud to ovšem není tajemství?

Chceme ještě natočit nějaká témata o Karviné či Karvinné. :-) Karviná je obrovká studnice materiálu. Ráda bych natočila jedno psychodrama a mùj velký sen je natočit s manželem a týmem historický film, podle mého druhého románu. Je to velká výzva, velký sen, který vyžaduje nejen dost energie, ale hlavně velkou sumu peněz. Takže není jisté, zda se to povede. Držte nám palce. :-)

Dekuji ti za rozhovor a přeji hodně úspěchu.

Foto z rozhovoru před promítáním dokumentu. "Spovídaná" autorka dokumentu ve prostřed :)

Autor: pet
 
:: reklama
:: reklama
 
Z rubriky Kultura by Vás také mohlo zajímat:

Monika Vodáková: Mé dojmy z premiéry dokumentu O zaniklé Karvinné

Karviná - Ještě jednou se vracíme k dokumentu O zaniklé Karviné. Tentokráte několik dojmů z premiéry od autorky dokumentu Moniky Vodákové. Mezitím proběhlo již ... celý článek
 

Art Klapka natáčí

Karviná - Na začátku bylo nadšení zkusit zcela něco nového a tak vznikla Art Klapka (2013). První film s názvem Růže a meč, uvedený v několika kinech, mají za s... celý článek
 

Film Růže a meč

Karviná - Film o hledání lásky a smyslu života. O lidech, kteří mají rádi historii, zvláště středověk a rytířství. Děj se odehrává na Severní Moravě, především ... celý článek
 
Neděle 7. března 2021
svátek má Tomáš a zítra Gabriela
 
TIP: Vyberte si region (okresní město) či zvolte rubriku zpráv, popř. obojí a uložte do oblíbených. Nastavená URL adresa funguje jako filtr pro Vámi zvolený výběr zpráv.